Banu Büte ile Profesyonel Koçluk Seansları

Hedeflere Ulaşmak Koçlukla Daha Kolay

İyilik Merkezinde koçluk seansları başlıyor…
*Koçluk nedir?
Türkiye mesleki yeterlilik kurumunun yayınladığı ‘koçluk meslek standardı”nda  koçluk, “İstenen yaşam tatminine ulaşmak için koç ve müşteri arasında kurulan planlı gelişim ilişkisi” olarak tanımlanır. Yani, yaşamınızda elde etmek istediğiniz başarılar, mutluluk, hayat tatmini, bir türlü sahip olamadığınız para, hatta aşk da dahildir koçluğun konularına.
*Hedef belirli mi olmalı?
Koçluk, yaşam hedefinizi belirlemekte de size yardımcı olacaktır. Mutluluğu bulmanız, ne aradığınızı bildiğinizde daha kolay olur. Sizi mutlu ettiğini bildiğiniz öğelere hayatınızda verdiğiniz değer de daha farklı olur. Böylece kazanacağınız farkındalık hayatınızı dönüştürür. Daha özgür, daha mutlu, daha emin olursunuz. Motivasyon kaynaklarınızı bilir, yaşamın keyfini çıkartmak için hevesli olursunuz.
*Koçluk bunu nasıl yapar?
Koçluğun en önemli ve zor kısmı, danışanı yönlendirmeden, yol göstermeye çalışmadan kendisi için doğru olanı fark etmesini sağlamaktır. Bu da ancak doğru soruları sorabilen bir koçla olur.
*Koç nasıl seçilir?
Koçluk eğitimi veren pek çok kurum var ancak, dürüst bir ilişki kurabilmeniz için öncelikle koçunuzun yetkinliğine güvenmelisiniz. Dünyadaki tüm koçların yetkinliğini ölçen iki uluslararası kurum var.  Birincisi, International Coach Federation (Uluslararası Koçluk Federasyonu). Türkiye’de de faaliyet gösteriyorlar. İkincisi, International Association of Coaching. Bu iki kuruluş sadece yeterli eğitim ve tecrübeye sahip olan koçları üyeliğe kabul etmektedir ve koçluk mesleğinin ilerlemesi için çalışmaktadırlar.
*Banu Büte Kimdir ;
benim koçluk ile tanışmam, 2010 yılında oldu. Yıllarca farklı teknikler ve kişisel eğitimlerle geldiğim noktadan sonra koçluk beni hızla dönüştürdü. Sağladığı farkındalık benim kendimi tanımamda, kabul etmemde ve hayatı farklı gözerle algılamamda destek oldu. Kendimde yaşadığım değişimin tesadüfi olamayacağını ve koçluğun çok güçlü bir hayat görüşü kazandırdığını; yargılamadan kucakladığını ve umutla dönüştürdüğünü fark ettim. 2012 yılından beri koçluk eğitimlerine devam ediyorum. Sertifikalı, sertifikasız pek çok eğitim bitirmiş olmama rağmen her eğitim fırsatını kullanırım. Kendime ve danışanlarıma fayda sağlayacağına inandığım eğitimleri almaya severek devam ediyorum. Eğitimim, hem IAC, hem de ICF onaylı ki bu Türkiye’de oldukça az sayıda koçun özelliği. Ayrıca her sene mutlaka en az bir gönüllü koçluk projesine katılarak ülkemin gelişimi için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Seanslarımda, theta healing tekniğini de bir koçluk aracı olarak kullanmaktayım.
*Koçluğun Yararları

Profesyonel Koçluğun birçok faydası vardır. Profesyonel Koçluk hizmeti alanların kendilerini zorlayan konulara ve ellerindeki fırsatlara farklı bir açıdan bakabildiğini, düşünme ve karar alma süreçlerinin geliştiğini, kişilerarası ilişkilerde daha etkin olduğunu, iş ve özel yaşamlarında kendilerine daha çok güvendiklerini biliyor muydunuz?

Kişisel etkinliklerini arttırma konusunda kararlı olan müşteriler, üretken olma, iş ve özel hayatlarından doyum alma, kendilerine koydukları hedeflere ulaşma gibi alanlarında takdire değer sonuçlar alabilirler.

2010 ICF Global Tüketici Farkındalık Araştırması’nın sonuçlarına göre, araştırmaya katılanların beşte ikisinden fazlası ( % 42.6) koçluk motivasyonları olarak  “bireysel performanslarını ve/veya ekip performanslarını geliştirme”yi göstermiştir. Bunun ardından  gelen diğer motivasyon alanları ise“ profesyonel kariyer fırsatlarını genişletmek” (% 38.8) ve “iş yönetim stratejilerini geliştirmek” tir (%36.1).  Daha kişisel olan  diğer motivasyon alanları ise “kendine saygı/ güvenini arttırmak” ve “iş yaşamı / özel yaşam dengesini kurabilmek”tir.

Koçluk alan kişilerde kendine değer verme ve özgüvende önemli ölçüde gelişmeler gözlemlenmiştir. Koçluk alan kişilerin %83’ü koçluk deneyiminden çok tatmin olduğunu, %96’sı ise yeniden koçluk alacağını belirtmiştir.

Yaşam koçluğu, hayatınıza bir sanatçı gibi yaklaşıp, sıradan bir yaşamdan bir sanat eseri yaratmanızı sağlar. Katıldığınız her seansın ardından yaşamınız üzerindeki kontrolünüz artacak, daha üretken, mutlu ve dengeli bir yaşamın kapıları açılacaktır.

Duygularınızı kontrol edebilir, olumsuz durumlara yenilmeden ve motivasyonunuzu kaybetmeden yaşamdan keyif almayı koçluk sayesinde başarabilirsiniz.

Yaşamınızda sizi aşağı çeken, potansiyelinizi tam olarak göstermenize engel olan travmaların temizlenmesi, sınırların, sorunların aşılması, çözülmesi için etkili bir araçtır.

Ailenizin içinde birey olarak varlığınızın arzu ettiğiniz noktaya gelmesini sağlar.

İş yaşamınızda arzu ettiğiniz atılımların gerçekleşmesi ve hedefler oluşturup, onları gerçekleştirerek yaşamdan zevk almanızı ve her sabah güne hevesle başlamanızı sağlar.

Hayatınızda hak ettiğiniz ilişkiler içinde olmayı ve süregelen ilişkilerinizde saygınlık kazanmanızı sağlar. Koçluk serüveni sayesinde, yaşamınızdaki unsurları tarafsız gözle değerlendirecek, zamanınızı, enerjinizi, yaşam kaynaklarınızı tüketen durumları düzenlemeyi ve uygun tutumlar sergilemeyi deneyimleyeceksiniz. Maddi konulardaki açmazlarda yeni bakış açıları kazanarak, memnun olmadığınız tutumlarınızı kolayca değiştirip, yeni tüketim alışkanlıkları kazanacaksınız.

Koçluk, kendi kendinize verebileceğiniz en güzel hediyedir.

Bu soruların cevaplarını bulmak için, sizi bir seansa bekliyoruz…