fbpx
Şimdi bir seans alın!

Hıdrellez Hakkında

Hıdrellez Günü, Anadolu’da 5-6 Mayıs tarihinde kutlanır. Kökeni hakkında pek çok rivayet ortaya atılmışsa da, tek bir kültüre mal etmek mümkün değildir. Hemen hemen tüm efsanelerde Hıdrellezin; Hızır ve İlyas Peygamberlerin, senede bir kez 6 Mayıs günü, su kenarında buluşarak hasret giderdiği ve karşılaştıkları herkese, geçtikleri her yere bolluk, bereket, sağlık, şans, kısmet getirdiği konusunda birleşir.

Eski takvimlere göre yıl ikiye ayrılmaktadır: 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini,8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs Günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki, bu da kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır.

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere şans ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Ve aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdeleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Ateşle, ateş elementiyle temsil edilen yaz günlerinin başlamasını kutlamak için ateşler yakılıp, dilek dilenir. Yakılan ateşlerin üzerinden atlanarak, geçmiş yılın tüm zorluklarının, hastalıklarının, şanssızlıklarının ateşe bırakıldığına inanılır.

Sabaha karşı denizin (ırmağın, gölün, suyun) kıyısında Hızır ile İlyas’ın buluştuğuna inanıldığından, Sabah gün doğuşu saatlerinde onların bulup yerine getirmesi için dilekler denize atılır. Kısmeti daha çıkmamış genç kızların başında, mutlu evliliği olan kadınlar kilit açarak, kısmetinin açarlar.

Hıdrellezden bir gün önce, açık havaya çıkılır, bahçelerde, çayırlarda gezilerek 41 değişik bitkiden yaprak toplanır, toprak bir kabın içindeki suya atılır ve ay ışığında bırakılır. Ertesi sabah yüzün bu suyla yıkanması, kadınların güzelliğine güzellik katacağına inanılır.

Hıdrellez günü, kapı çaldığında “Her olan hayr’olsun, her gelen Hızır olsun” denerek kapılar hep güler yüzle açılır. İkramlar yapılır. Kapıya gelip ikramı kabul eden her kişinin “Hızır’ın bir sureti olduğuna ve önümüzdeki yıla bolluk, bereket, şans, sağlık getireceğine inanılır.

Kısacası, Hıdrellez ritüellerine baktığımızda; yeni gelen mevsimi iyi dileklere karşılamak, yaşamımıza istediklerimizi çekmek, isteklerimizin oluşmasına engel olan tüm olumsuzluklardan kurtulmak üzerinedir tüm yapılanlar. Güzel havaların geldiğini fark etmek için bizi evden dışarı çeker, dileklerimize, isteklerimize odaklanmamızı sağlar, isteklerimizin gerçekleşmesini engelleyen olumsuzlukları hayatımızdan çıkarmamıza yardım eder. Binlerce yıl boyunca bu güzel güne yüklenmiş tüm olumlu enerjiler kullanımımıza açıktır. Böyle günlerde topluca yapacağımız dualar, meditasyonlar kullanabileceğimiz enerjiyi daha da arttırır.

Bu Hıdrellezde, bizler de, bu kültürün bir parçası olarak, geleneklerimizi sürdürelim. Bu güzel günün enerjisinden faydalanalım…

Her olan hayr’olsun, her gelen Hızır olsun…

Begüm Karace

 

Seanslar

Thetahealing Başlangıç Semineri

Sen ve Yaratıcı Semineri

 

Bizi Arayın Whatsapp'tan Yazın
Etkinlik Takvimi

Etkinlik Takvimi

27 May 2024
Travma Temizleme Ve İlerleme Seansı
28 May 2024
Anne Karnındaki Kodların Çözümlenmesi
29 May 2024
Theta Healing Seansları
30 May 2024
Online Theta Destekli Scio Seansı
31 May 2024
Eşimle İlişkimi İyileştirme Seansı
03 Haz 2024
Çakra arındırma ve dengeleme seansı
04 Haz 2024
Annemle İlişkimi İyileştirme Seansı